Упис на втор циклус студии на Факултетот за музичка уметност-Скопје во учебната 2014/2015

Објавено на: 19 септември 2014

ЗА УПИС НА ВТОР ЦИКЛУС СТУДИИ НА ФАКУЛТЕТОТ ЗА МУЗИЧКА УМЕТНОСТ - СКОПЈЕ, ВО УЧЕБНАТА 2014/2015

СЕ ИЗВЕСТУВААТ СИТЕ ЗАИНТЕРЕСИРАНИ КАНДИДАТИ ДЕКА ПРИЈАВУВАЊЕТО ЗА УПИС НА ВТОР ЦИКЛУС СТУДИИ, ЌЕ СЕ ВРШИ ОД 15 СЕПТЕМВРИ ДО 17 ОКТОМВРИ 2014 ГОДИНА.

Потребни документи за пријавување:

• пријавен лист за запишување студенти, со уплата за административна такса;
  • електронска пријава (www.upisi.ukim.edu.mk);
  • диплома за завршен прв циклус студии (оригинал или нотарски заверена копија);
  • кратка биографија (CV);
  • потврда за активно познавање странски јазик;
  • препораки од наставни или научни работници (доколку има);
  • список на стручни или научни трудови и примерок од нив (доколку кандидатите имаат);
  • документи за евентуални награди, признанија и други документи;
  • потврда за уплатени 50 евра во денарска противвредност – надоместок за пријавување за упис на втор циклус студи;

Напомена:

!         Кандидатите кои не го завршиле првиот циклус студии на Факултетот за музичка уметност – Скопје, потребно е да достават и програма во која ке бидат наведени сите изведени композиции со кои ги полагале испитите по инструмент или соло –пеење во текот на студирањето, односно насловот на дипломската работа. Програмата потребно е да биде заверена со печат од Факултетот каде кандидатот ги завршил студиите;

!         Кандидатите со завршени прв циклус студии надвор од Република Македонија, задолжително мора да достават и Одлука за признавање на високообразовната квалификација стекната во странство, издадена од Министерство за образование и наука на Република Македонија.

Сите заинтересираните кандидати задолжително мора да се најават во системот за електронско спроведува на уписи на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на веб страната на www.upisi.ukim.edu.

178_KONKURS-vtor-cklis-2014-FINAL2.pdf

Одбрана на теорискиот дел од докторска дисертација на кандидатката - м-р ЕЛЕНА АТАНАСОВСКА - ИВАНОВСКА

05/04/2018

На 16.4.2018 (понеделник), со почеток во 14:00 часот, во Малата сала на Факултетот за музичка уметност - Скопје ќе се одржи одбрана на теорискиот дел од докторска дисертација на кандидатката м-р Елена Атанасовска-Ивановска.

Одбраната на теорискиот труд ќе се изврши пред комисија во состав:

Проф. м-р Борис Романов

Проф. д-р Ганка Цветанова